Krátké postřehy 3

Krajina

Kameny, voda, břízy. To je asi nejstručnější charakteristika finské krajiny (tady na jihu). Všude jsou vidět obrovské balvany jako glaciální relikty práce ledovce. Všude je tu voda. Všude. A tam kde není, jsou balvany. A taky tu jsou všude břízy. Teda jenom tam, kde není voda…a tolik balvanů.

 

Počasí

Kdyby měl někdo pocit, že tu mrzne a pomalu padá sníh, tak jste na omylu. Je tu většinou kolem 20°C (samozřejmě jenom přes den), ještě pořád hodně sluníčka, občas fouká. Obvykle je to na krátký rukáv. Jenom v noci už je trochu chladněji, kolem 10°C. Ale taky přijde sychravý podzim. Teplotní mapa ukazuje na severu Finska noční teploty ojediněle už pod nulu.

Blíží se mlhy. Jsou krásné, stojí zato. Listy chytají nažloutlý nádech, občas už se objeví celé prožloutlé části stromů. Prý máme tak týden až dva, než začne mrznout i tady.

 

Architektura

Co stojí za to, jsou i místní domky. Nádherné dřevěné obložení, mnoho z nich mansardové střechy… Většinou v tmavě červené barvě (pálená cihla), občas i ve žluté, bílé a světle modré. Překrásné. Roztroušené všude po okolí. Žádné ploty, žádné opevňování. Schovávání se pouze do lesa nebo na jeho okraj.

 

Cesty

Se spoustou samostatně stojících domků souvisí i cestní síť. Zjednodušeně řečeno, stojí za prd. Většina cest končí u něčího prahu. Kvalita povrchů také není velká. Na druhé straně, když už je někde „polňačka“ spojující víc domků, tak stojí zato. Je to mechanicky zpevněné kamenivo tak, jak má vypadat (jo, občas má výmol). Bez obtíží na méně citlivé silniční pláště. Tyto cesty jsou dokonce i velmi příjemně široké.

Pak tu jsou samozřejmě i asfaltové cesty s překrásným povrchem. Obvykle „meziměsto“ s velkou frekventovaností, kde se člověku moc jezdit nechce. Odstavný pruh to umí vyřešit, je dostatečně široký. Navíc jsou tu řidiči opravdu ohleduplní a dávají si pozor.

 

Pivo

O tom jsem se zatím zas až tak nezmiňovala. Ale už se mi povedlo rozklíčovat, proč „třetinky“ a ne skoro žádná jiná balení (lahve, půllitrové plechovky…).

Malé plechovky mají praktické důvody. Prý je to kvůli sauně. Vzít si sklo do sauny je hazard. Láhev se umí horkem rozstřelit na milion kousků. Znám to dobře, vyráběla jsem ze skla – náhlé změny teplot jsou nebezpečné jak pro sklo, tak pro kolemstojící lidi. Nehledě na to, že láhev je velmi rychle horká. Přece jenom 80-90°C dělá svoje (záleží na topení, už jsem viděla i víc). Třetinka se nestihne tak rychle ohřát jako půllitr, protože je dřív vypitá.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s