Krátké postřehy 2

Finština…už zase?!!

Někdy mi finština zní jako zpěv, někdy jako změť zvuků. A jindy úplně stejně jako čeština. Jenom s kompletně jinými slovy.

 

Tréninky

Z těch několika tréninků jsem si taky odnesla pár postřehů. Finsko je placaté. Prostě je. Na druhé straně je kopcovité, až hrůza. Kopce sice mají malá převýšení (tak kolem 20 m), ale zase jsou to kopce krátké a celkem prudké. Dají se sjíždět rychlostí 40km/h – bez rozdupání na vrcholu.

 

Plody

Všude jsou brusinky. Mraky brusinek. Kdo mně zná, ví, že trpím, když míjím nesnědené brusinky. Takže máme dva litry brusinek v mrazáku, moc v mém žaludku a něco zkusím nasušit.

Houby jsou na tom dost podobně, ale ty umím velmi úspěšně ignorovat. I když míjím hezký velký hřib, tak si říkám: „A kam bych ho asi tak dala?“

 

Zahradničení

Tihle lidé milují zahrádkaření, chataření a grilování (a samozřejmě saunování). A chtějí vědět o všech novinkách, co se kde objeví. Takže zahradnické časopisy ve švédštině, němčině, francouzštině a angličtině jsou běžně k dostání. Hned vedle těch finských.

 

Jídlo a nakupování

Ne, nepatří to do prvního odstavce. To tak jdete do obchodu, že nakoupíte. A po chvilce si připadáte jako negramotné bytosti, koukáte na obrázky na obalech a doufáte, že to co si vybíráte je skutečně to, co chcete. Ještě štěstí, že tam jsou nápisy ve švédštině. Když se zapojí hodně velké množství fantasie, dá se identifikovat (aspoň zhruba), co to je.

 

Polární záře…

…ale kdeže. Už několikrát byla. Po příjezdu každou noc. Jestli jsem se kochala? Ani náhodou. Přes stromy tu není nic vidět, nebo je zataženo. A když už vidět byla, trvala asi 10 minut, takže kousky viděli asi tři lidi. Já nic. A to jsem v pyžamu bosá rychle vyběhla do chladné noci. Dobře, chladno nebylo, asi 10°C.

 

Červený trpaslík

„Co způsobilo 20% dopravních nehod ve Švédsku v roce 1971?“ Asi všichni známe odpověď, losi. Ano, jako my máme značku pozor jeleni (kdo kdy viděl jelena? To jsou přece srnky!), oni tu mají značku pozor losi. Očividně oprávněně. Slečna mi líčila, jak si jela v autě, los běžel stejnou rychlostí vedle ní a pak se rozhodl jí vběhnout před auto.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s